MebleFloryda: Meble, wystrój i aranżacja wnętrz

Adaptacja poddaszy – stylizacja

Poddasza kojarzą się nam z dużymi, zagraconymi przestrzeniami. Często tak wyglądają. Jeżeli chcemy, to zmienić i urządzić w jakiś sposób swoje poddasze, to nie będzie, to trudne. No, może oprócz pozbycia się śmieci. Często tworzymy tam sypialnie. Ważne jest, więc, żeby okna dachowe były odpowiednio dobrane do naszych potrzeb. Takie okna to wygoda przewietrzania pomieszczenia i naturalne światło na poddaszu. Dzięki oknom dachowym w sypialni możemy podziwiać zachód słońca lub gwiaździste niebo. Stosując rolety możemy w razie potrzeb zasłaniać okna by zapewnić sobie ciemność. Zdarza się przecież, że jest zbyt intensywne słońce lub księżyc. Musimy w naszej sypialni zadbać o to, by łózko usytuowane było tak, byśmy widzieli okno.

Ważne jest też, żeby meble stały tak, żeby nie przeszkadzały nam skośne ściany. Jeśli nie mamy okien dachowych, tylko zwykłe, lub oba warianty, to mamy większą swobodę ustawiania mebli, ale pozostają skośne ściany, które są utrudnieniem. Dlatego należy kupować niższe komody i stawiać tam, gdzie nic innego by się nie zmieściło. W ten sposób wykorzystamy całą przestrzeń. Istotny jest też zarówno dobór kolorystyki, jak i rozplanowanie oświetlenia. Światło dzienne wpadając do wnętrza przez okno dachowe może być zbyt małe, dlatego trzeba pomyśleć nad dodatkowym oświetleniem. Kolory mebli i ścian powinny być właśnie dostosowane do tego, jak mamy oświetlone poddasze. Często nasze strychy są duże. Jeśli tak jest i chcemy mieć podzielony pokój na część dzienną i sypialnianą, to nie musimy stawiać dodatkowych ścian. Lepszym rozwiązaniem jest przedzielenie pokoju meblami, lub po prostu jak to bywa w stylu nowoczesnym – kolorami. Granice kolorów odgradzają konkretne strefy pokoju.

Adaptacja poddasza pozwala nam na zyskanie sporej przestrzeni oraz wykreowanie nowego, ciekawego pomieszczenia. Na poddaszu może znaleźć się wszystko. Kuchnia, łazienka, pokój dzienny, sypialnia, pokój dziecięcy i młodzieżowy. Co tylko chcemy. Od rodzaju pomieszczenia i naszych gustów zależeć będzie jego styl. Musimy pamiętać jedynie o zasadzie odpowiedniego oświetlenia. Z reguły jednak wnętrza powinny być przytulne i ciepłe, bo poddasza tak nam się kojarzą. Jeżeli jednak chcemy pomieszczenie nowoczesne, to warto użyć jasnych barw, w ciepłych odcieniach, by nie przytłumić pomieszczenia i całego poddasza ciemnymi barwami.

Możesz śledzić komentarze tego wpisu przy pomocy kanału RSS 2.0.